آخرین اخبار
استفاده از فوتون‌های درهم‌تنیده برای بازی quantum Go

استفاده از فوتون‌های درهم‌تنیده برای بازی quantum Go

گروهی از محققان (وابسته به چندین موسسه در چین) نوعی بازی تخته‌ای Go را با استفاده از فوتون‌های درهم ‌تنیده توسعه داده‌اند. آن‌ها در مقاله‌ای که در arXiv قرار داده‌اند، ضمن توصیف بازی، توضیح می‌دهند که چرا اعتقاد دارند چینش دستگاهی آن‌ها می‌تواند به عنوان پایه و اساسی برای ایجاد سایر بازی‌های مبتنی بر کوانتوم استفاده شود.

Go یک بازی تخته‌ای است که تا حدودی شبیه به چکرز (checkers) است که در آن، سنگ‌های سیاه و سفید به جای مهره‌های قرمز و سیاه استفاده می‌شوند. دو بازیکن، سنگ‌ها را در نوبت خود بر روی راس‌های هر مربع قرار می‌دهند، به جای اینکه داخل مربع‌ها بگذارند. هدف هر بازیکن، محصور کردن قسمت‌های بیشتری از تخته نسبت به حریف خود است، یعنی با چیدن آ‌ن‌ها در تمام نقاط قطری مجاور بتواند قطعات رقیبش را تصاحب کند. در نگاه اول بازی ساده به نظر می‌آید اما نگاهی دقیق‌تر نشان می‌دهد که به دلیل پیچیدگی، سطح بالاتری از بازی ممکن است بوجود آید.

محققان در این تلاش جدید، با افزودن یک عنصر کوانتومی، سعی در افزایش پیچیدگی بازی Go داشتند. آن‌ها از فوتون‌های درهم‌تنیده به جای سنگ استفاده کردند و به جای اینکه هر بازیکن یک سنگ را بر روی تخته قرار دهد، بازیکنان یک جفت فوتون درهم‌تنیده را کنار هم قرار دادند. در نسخه کوانتومی بازی، هر دو فوتون درهم‌تنیده بر روی تخته مجازی در بازی باقی می‌مانند تا زمانی اینکه اتصالی با فوتون دیگری برقرار شود. در این مرحله، تنها یکی از فوتون‌های درهم‌تنیده در بازی باقی می‌ماند. اضافه کردن فوتون‌های درهم‌تنیده، پیچیدگی بازی را افزایش می‌دهد، زیرا اضافه کردن هر جفت فوتون، تعداد آرایش‌های ممکن را دو برابر می‌کند. و البته این باعث می‌شود که انتخاب حرکت بعدی برای هر دو بازیکن سخت‌تر شود. در بازی quantum Go بازیکنان همچنان می‌توانند سنگ حریف (فوتون) خود را با محاصره کردن آن (به استثنای اینکه آن سنگ نباید در یک حالت درهم‌تنیده باشد) به دام اندازند. یک مسئله‌ی جالب دیگر اینکه بازیکنان از قبل نمی‌دانند که آیا سنگ درهم‌تنیده است یا نه، اگر معلوم شود، محاصره باطل شده و سنگ بر روی تخته باقی می‌ماند.

محققان با استفاده از فوتون‌های درهم‌تنیده، نسخه‌ای از بازی quantum Go را ساختند و دریافتند که در تولید مداوم فوتون‌های درهم‌تنیده در هنگام پیشرفت بازی، می‌توانند یک عنصر تصادفی به بازی وارد کنند که به گفته آن‌ها، برای ساخت سیستم‌های قدرتمندتری از AI  که می‌توانند بازی‌های پیچیده‌تری با یک عنصر تصادفی مانند پوکر را بازی کنند، مناسب است.
منبع: phys.org
 
كلمات كليدي :
بازی quantum Go
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام  
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
login