آخرین اخبار
فیزیکدانان، فناوری تبدیل اطلاعات از ریزموج به نور اپتیکی را توسعه دادند

فیزیکدانان، فناوری تبدیل اطلاعات از ریزموج به نور اپتیکی را توسعه دادند

فیزیکدانان دانشگاه آلبرتا یک فناوری را توسعه داده‌اند که می‌تواند داده‌ها را از ریزموج به نور مرئی تبدیل کند، پیشرفتی که دارای کاربردهای امیدوارکننده‌ای در نسل بعدی کامپیوترهای کوانتومی فوق سریع و ارتباطات امن فیبر نوری از راه دور است.

به گفته‌ی محققان: «بسیاری از فناوری‌های کامپیوتر کوانتومی در حوزه ریزموج کار می‌کنند، این در حالی است که بسیاری از کانال‌های ارتباطات کوانتومی مانند فیبر و ماهواره با نور اپتیکی کار می‌کنند. امیدواریم که بتوان از این بستر در آینده برای ترارسانی سیگنال‌های کوانتومی میان این دو حوزه استفاده کرد».

این فناوری جدید با ایجاد برهمکنشی قوی میان تابش ریزموج و گاز اتمی کار می‌کند. سپس ریزامواج با یک سیگنال صوتی، مدوله شده و اطلاعات را درون ریزموج رمزنگاری می‌کنند. این مدولاسیون از اتم‌های گازی عبور می‌کنند که سپس توسط نور اپتیکی کاوش می‌شوند تا سیگنال را درون نور رمزنگاری کنند.

محققان در این باره می‌گویند: «نتیجه‌ی کلیدی، این تبدیل اطلاعات از دامنه ریزموج به دامنه اپتیکی است. طول موج این دو سیگنال حامل، ۵۰ هزار برابر با یکدیگر اختلاف دارند. ترارسانی سیگنال میان این حوزه‌ها آسان نیست، اما این تبدیل ثابت می‌کند که این امکان وجود دارد. این ایده با گفتگو و ملاقات در گروه کوانتا بوجود آمد و معلوم شد که همانطور که در ابتدا انتظار داشتیم، خوب یا بهتر از انتظارمان عمل می‌کند. این نوع تحقیقات منجر به کشف می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد و ما را به سمت احتمالات جدیدی سوق دهد».
منبع: phys.org
 
كلمات كليدي :
نور اپتیکی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام  
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
login