مکان‌یابی اشیا با رادار کوانتومی

مکان‌یابی اشیا با رادار کوانتومی

فاصله و جهت یک جسم را می¬توان در یک طرح جدید رادار که از فوتون¬های درهم¬تنیده استفاده می‌کند اندازه‌گیری کرد، قابلیتی که در طرح¬های پیشنهادی قبلی رادار کوانتومی وجود ندارد.

یک سیستم رادار برای پیدا کردن مکان یک شی، فاصله و جهتی که شی در آن قرار دارد را شناسایی می‌کند. سیستم برای انجام این کار، امواج رادیویی را ارسال کرده و سپس امواجی که از جسم بازمی‌گردند را اندازه‌گیری می‌کند. اکنون، محققانی از دانشگاه پاویا در ایتالیا و موسسه فناوری سبز و هوشمند چونگ‌کینگ در چین، روشی ارائه کرده‌اند که از فوتون‌های درهم‌تنیده به عنوان کاوشگرهای رادار استفاده می‌کند. آن‌ها می‌گویند روششان می‌تواند اندازه‌گیری‌های مکان دقیق‌تری را ممکن سازد.

پیش‌بینی‌های نظری نشان می‌دهند که انتقال فوتون‌های درهم‌تنیده به جای فوتون‌های مستقل (مانند روش رادار کلاسیکی) باید دقت اندازه‌گیری‌های رادار را بهبود بخشد. اگر چه روش‌های رادار کوانتومی که تاکنون ارائه شده‌اند می‌توانند فاصله یک شی را دقیق‌تر از رادار کلاسیکی تعیین کنند، اما در تعیین جهت آن پیشرفتی نداشته‌اند. اکنون این روش جدید محققان، هر دو کار را انجام می‌دهد.
محققان برای توسعه طرح خود، روش پیشنهادی یک بعدی (1D) قبلی را به روش سه بعدی (3D) بسط دادند. آن‌ها تمام درجات آزادی فضایی فوتون‌های درهم‌تنیده را محاسبه کردند و نحوه انتشار سیگنال رادار از شی هدف به گیرنده را تحلیل کردند. آن‌ها دریافتند که برای کاوشگرهای رادار با N فوتون درهم ‌تنیده، ناحیه‌ی سه‌بعدی موقعیت‌های ممکن یک شی،  N3/2  در مقایسه با یک طرح رادار کلاسیکی با استفاده از همان تعداد فوتون مستقل، باریک شده ‌است.
این روش، محدودیت‌هایی از جمله حساسیت بالا به نویز دارد. روش‌هایی برای کاهش این مشکل وجود دارد و محققان پیشنهاد می‌کنند که طرح آن‌ها به جای آنکه جایگزین سیستم‌های رادار کلاسیکی شود، مکمل آن‌ها باشد.
منبع: physics.aps.org
 
كلمات كليدي :
رادار کوانتومی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام  
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
login