هانیول از طرح قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی رونمایی می‌کند

هانیول از طرح قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی رونمایی می‌کند

شرکت هانیول (Honeywell) ایالات متحده اظهار داشت که «قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی جهان» را با هدف مقابله با چالش‌های علمی و تجاری به بازار ارائه خواهد کرد.

این شرکت گفت که در محاسبات کوانتومی به پیشرفت غیرمنتظره‌ای نائل ‌آمده است که در آن، از ذرات زیراتمی برای سرعت بخشیدن به پردازش استفاده می‌شود و قرار است این کامپیوترهای جدید را ظرف سه ماه آینده عرضه کند. هانیول، مقاله‌ علمی این قابلیت کوانتومی را نیز منتشر کرد.

شرکت هانیول همچنین بیان کرد که به‌منظور تسریع تلاش‌ها و یافتن روش‌های جدید برای گسترش محاسبات کوانتومی، با دو شرکت ارائه‌دهنده نرم‌افزار و الگوریتم کوانتومی یعنی محاسبات کوانتومی کمبریج و محاسبات زاپاتا (Zapata Computing) همکاری کرده است.

مدیر اجرایی این شرکت گفت: «محاسبات کوانتومی به ما این امکان را می‌دهد تا با چالش‌های پیچیده علمی و تجاری، کنترل بهبود تغییرات ناگهانی در توان محاسباتی، هزینه‌های عملیاتی و سرعت مقابله کنیم. هانیول در تلاش است تا بر نحوه تکامل محاسبات کوانتومی تأثیر بگذارد و فرصت‌هایی را برای مشتریان خود ایجاد کند تا از این فناوری قدرتمند جدید بهره‌مند شوند. با این فناوری، شرکت‌های مواد، ساختارهای جدید مولکولی را کشف خواهند کرد. شرکت‌های حمل‌ونقل، تدارکات را بهینه خواهند کرد. مؤسسات مالی، به برنامه‌های نرم‌افزاری سریع‌تر و دقیق‌تر موردنیاز، دست خواهند یافت و شرکت‌های داروسازی، کشف داروهای جدید را تسریع خواهند کرد».

محاسبات کوانتومی مبتنی بر استفاده از بیت‌های کوانتومی یا کیوبیت است که قادرند تریلیون‌ها محاسبه را در هر ثانیه انجام دهند و در بعضی موارد از سریع‌ترین ابرکامپیوترهای سنتی بهتر عمل کنند.

هانیول می‌گوید که در زمینه کاربردهای مالی این فناوری، در حال همکاری با شرکت جی‌پی مورگان چیس (JPMorgan Chase) است. هانیول همچنین به‌منظور فراهم کردن امکان دسترسی کاربران شرکتی به کامپیوترهای کوانتومی، از طریق پلتفرم ابری مایکروسافت آژور (Microsoft Azure) با مایکروسافت همکاری می‌کند. این شرکت امیدوار است تا بتواند چالش‌های محاسباتی را که توسط کامپیوترهای مرسوم، قابل حل نبوده، برطرف نماید.

رئیس راه‌حل‌های کوانتومی هانیول گفت :«تعدادی از صنایع وجود دارد که در مقیاس حل مسائل موردنیاز خود، عمیقاً تحت تأثیر پیشرفت و کاربرد نهایی محاسبات کوانتومی قرار می‌گیرند». مدیر اجرایی محاسبات کوانتومی کمبریج بیان کرد:«هانیول قبل از افشای برنامه‌های کوانتومی خود، به صورت پنهانی با شرکا همکاری می‌کرد. هانیول پس از یک دوره همکاری بسیار نزدیک، یکی از سرمایه‌گذاران این شرکت انگلیسی شد. او افزود که این امر ممکن است یکی از اسرار به خوبی پنهان نگه‌داشته شده در دنیای فناوری در بیش از یک نسل باشد».

این اعلان پس از آن صورت می‌گیرد كه گوگل سال گذشته مدعی شد با توسعه ماشینی که از سریع‌ترین ابرکامپیوترهای جهان پیشی می‌گیرد، به «برتری كوانتومی» دست‌یافته است. گوگل اعلام كرد که حل یک مسئله محاسباتی كه توسط کامپیوترهای مرسوم ده هزار سال طول می‌کشد، ظرف مدت دویست ثانیه توسط کامپیوتر کوانتومی با تراشه‌ی سیکامور (Sycamore) حل‌شده است.
 


منبع: phys.org

كلمات كليدي :
کامپیوتر کوانتومی
 
امتیاز دهی
 
 

login