کیت‌های آزمایش ویروس کرونا با استفاده از فناوری تصویربرداری RNA ساخته می‌شوند

کیت‌های آزمایش ویروس کرونا با استفاده از فناوری تصویربرداری RNA ساخته می‌شوند

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه سایمون فریزر (SFU) از فناوری تصویربرداری RNA که خود ساخته‌اند، برای توسعه کیت‌های تشخیص ویروس کرونا استفاده خواهند کرد.

تصمیم به استفاده از این فناوری، موسوم به منگو (Mango)، برای آزمایش ویروس کرونا در پاسخ به فرصت مالی که اخیرا موسسه تحقیقات بهداشتی کانادا (CIHR) برای کمک به موضوع COVID-19 اعلام کرد، اتخاذ شده است.

این پژوهش در زمینه ویروس کرونا که با سرمایه‌گذاری CIHR محقق شده است، به این گروه تحقیقاتی از دانشگاه سایمون فریزر امکان توسعه یک روش آزمایشی همدما، موسوم به Mango NABSA (تقویت مبتنی بر توالی اسید نوکلئیک) را می‌دهد. از کیت‌های Mango NABSA می‌توان برای آزمایش ویروس کرونا که یک ویروس RNA‌ رشته مثبت است، استفاده کرد.

مگنو برای آشکارسازی حساس مولکول‌های RNA توسعه داده شد تا به بهبود غربالگری ویروس‌هایی از قبیل کرونا در ضمن کاوش چگونگی عملکرد سلول‌ها، کمک کند. این سامانه از یک آپتامر (نوکلئیک‌اسید تک‌رشته) RNA Mango تشکیل شده که بطور محکم و مشخص به یک رنگینه فلورسنت متصل شده است. آپتامر مانند یک آهنربا عمل می‌کند، مولکول‌های رنگینه را مورد هدف قرار داده و متصل می‌کند. رنگینه زمانی که مقید شود، تحریک‌پذیر شده و تابش شدیدی می‌کند. مولکول‌های RNA اصلاح شده‌ی حاوی آهنربا‌ی آپتامر که از سایر قسمت‌های سلول جدا هستند، مشاهده و مطالعه مولکول‌های RNA را در زیر میکروسکوپ برای محققان راحت‌تر می‌کنند.

محققان می‌گویند: «ما از مولکول‌ها ساخته شده‌ایم، بنابراین زمانی که در سلول اشتباهی پیش می‌آید، در واقع در سطح مولکولی رخ می‌دهد. ما از سیستم منگو به عنوان یک کاتالیزگر استفاده می‌کنیم که به ما امکان می‌دهد نه تنها سوالات بنیادی پژوهشی را توسعه دهیم، بلکه عوامل بیماری‌زایی مانند ویروس کرونا را به طور سریع‌تر و موثرتری آشکارسازی کنیم».

در حال حاضر، رنگینه‌های RNA منگو توسط ABM در ریچموند، بریتیش کلمبیا، کانادا تامین می‌شود. ABM به عنوان شریک در این پروژه همکاری داشته و آنزیم‌ها و بافرهای مورد نیاز را فراهم خواهد کرد.
 


منبع: photonics

كلمات كليدي :
کیت تشخیص ویروس کرونا
 
امتیاز دهی
 
 

login