آلفازیرو این‌بار چگونگی حکمرانی بر دنیای کوانتومی را می‌آموزد!

آلفازیرو این‌بار چگونگی حکمرانی بر دنیای کوانتومی را می‌آموزد!

پژوهشگران الگوریتم مشهور آلفازیرو که قابلیت یادگیری خود را در رقابت با نر‌م‌افزارهای قدرتمند شطرنج نشان داده بود، این بار به قلمروی کوانتومی وارد کردند.

وقتی الگوریتم کامپیوتری آلفازیرو (AlphaZero) بعد از چهار ساعت به تنهایی شطرنج را یاد گرفت و نرم‌افزارهای ساخته شده بر اساس تجربه بشر را شکست داد، جهان شطرنج حیرت‌زده شد. اکنون یک گروه پژوهشی در دانشگاه آرهوس دانمارک، الگوریتم مشابهی را برای کنترل کامپیوتر کوانتومی استفاده کرده است.

در سراسر جهان، گروه‌های پژوهشی متعددی مبادرت به ساخت یک کامپیوتر کوانتومی کرده‌اند. کامپیوتری که قادر خواهد بود مسائلی را حل کند که با کامپیوترهای کلاسیکی معمول نمی‌توان حل کرد؛ حتی اگر تمام کامپیوترهای دنیا را در یک کامپیوتر جمع کنیم.

اکنون محققان دانشگاه آرهوس، برای کنترل یک سیستم کوانتومی، از الگوریتم آلفازیرو استفاده کرده‌اند. آنچه آلفازیرو را قابل توجه می‌کند، این است که می‌تواند به تنهایی و بدون هیچ شکلی از تخصص بشری، چیزها را یاد بگیرد. بدین ترتیب، آلفازیرو، هم نرم‌افزارهای کامپیوتری بر پایه‌ی تجربه‌ی بشر و هم نرم‌افزارهای تخصصی را در بازی‌هایی مثل گو (Go)، شوگی (Shogi) و شطرنج شکست داده است، در حالی که فقط با بازی در برابر خود همه چیز را یادگرفت. الگوریتم آلفازیرو فقط پس از چهار ساعت بازی مقابل خود، نرم‌افزار پیشرفته‌ی شطرنج، به نام استوک‌فیش (Stockfish) را شکست داد. آلفازیرو، آنقدر برتری داشت که استاد بزرگ دانمارکی، پیتر نیلسن (Peter Heine Nielsen) آن را با یک موجود فضایی بیگانه‌ی برتر مقایسه کرد که برای شکست دادن ما در شطرنج به زمین پاگذاشته است.

آلفازیرو به تنهایی خوب کار می‌کند، اما به کمک پژوهشگران بهبود بیشتری می‌یابد. گروه پژوهشی دانشگاه آرهوس، از طریق شبیه‌سازی کامپیوتری، کاربرد‌پذیری گسترده‌‌ی آلفازیرو را با اعمال سه مسئله‌ی کنترلی متفاوت نشان داده‌اند که هر کدام از این مسائل می‌تواند به صورت بالقوه در کامپیوتر کوانتومی استفاده شود. کار آن‌ها به تازگی در مجله‌ی Nature Quantum Information منتشر شده است.

محققان بشدت تحت تاثیر توانایی‌ یادگیری آلفازیرو قرار گرفتند؛ یکی از آن‌ها می‌گوید: «وقتی داده‌‌های آلفازیرو را تحلیل کردیم، دیدیم الگوریتمی یاد گرفته که از یک تقارن اساسی مسئله موردنظر بهره می‌برد که ما به طور معمول آن را در نظر نمی‌گرفتیم. این تجربه‌ی شگفت‌انگیزی بود».

با این حال، حتی اگر آلفازیرو به تنهایی یک الگوریتم تأثیرگذار باشد، محققان بهترین نتایج را زمانی به دست آوردند که آلفازیرو را با یک الگوریتم بهینه‌سازی کوانتومی تخصصی ترکیب کردند. آن‌ها می‌گویند: «این نشان می‌دهد که ما هنوز به مهارت و تخصص بشر نیازمندیم، در واقع هدف آینده، باید درک و توسعه‌ی حد واسط‌های هوش هیبریدی ]هوش بشر و هوش مصنوعی[ باشد تا از قدرت هر دو، بهره‌برداری بهینه شود».

محققان در تلاش برای بالا بردن سرعت توسعه در این حوزه، دسترسی آزاد به این کد را فراهم کردند و از اشتیاق دیگران شگفت‌زده شدند. آن‌ها می‌گویند: « در عرض چند ساعت، چند شرکت بزرگ فناوری دارای آزمایشگاه کوانتومی و دانشگاه‌های پیشروی بین‌المللی برای ایجاد همکاری در آینده، با ما تماس گرفتند. پس احتمالا خیلی طول نمی‌کشد تا این روش‌ها در آزمایش‌های عملی کل جهان کاربرد خود را پیدا کنند».


منبع: phys.org
كلمات كليدي :
الگوریتم کوانتومی آلفازیرو
 
امتیاز دهی
 
 

login