شرکت هانیول ادعا می‌کند که کامپیوتر کوانتومی با بالاترین کارایی موجود را ساخته است

شرکت هانیول ادعا می‌کند که کامپیوتر کوانتومی با بالاترین کارایی موجود را ساخته است

شرکت هانیول مدعی است که کامپیوتر کوانتومی دارای بالاترین کارایی قابل حصول فعلی را ساخته است. این خبر در وب‌سایت این شرکت اعلام گردید. این شرکت همچنین ادعا می‌کند که این کامپیوتر کوانتومی که اچ صفر (H0) نام دارد دارای امتیاز کوانتومی (quantum volume score) 64، یعنی دو‌برابر توانمندتر از هر کامپیوتر کوانتومی دیگر کنونی است.

مقایسه‌ی کامپیوتر‌های کوانتومی به دلیل نوپا بودنشان دشوار است، بنابراین به سختی می‌توان گفت که از بین دو کامپیوتر، کدامیک قوی‌تر است. به همین خاطر، شرکت IBM معیار امتیاز کوانتومی (یک عدد محاسبه شده با در نظر گرفتن خصوصیات مختلف یک کامپیوتر کوانتومی و با شروع از تعداد کیوبیت‌های آن، به همراه معیار‌های دیگر شامل اندازه‌گیری خطاها، هم‌شنوی و اتصال‌پذیری) را مطرح کرد. مطابق انتظار، رکورد قبلی متعلق به IBM بود که یک کامپیوتر کوانتومی را با امتیاز کوانتومی 32 ساخت.

کامپیوتر‌های اچ صفر هانیول از یک محفظه‌ی تله یونی که شامل کیوبیت‌هاست، استفاده می‌کنند. هانیول این محفظه را تقریبا به اندازه‌ی یک زمین بسکتبال با مدخل‌هایی روی سطح آن برای دریافت نور لیزر توصیف می‌کند. داخل این محفظه، خلا با دمای نزدیک به صفر مطلق است. میدان‌های الکتریکی ناشی از اتم‌ها و لیزر‌ها برای انجام عملیات استفاده می‌شوند. همچنین اطراف محفظه، تعداد زیادی سخت‌افزار برای کنترل و پشتیبانی عملیات آن وجود دارد که میزی با طول 6 و عرض ۱.۵ متر را دربرمی‌گیرند.

هانیول سابق بر این، با ساخت ماشین‌های پردازنده‌ی مرکزی خیلی بزرگ؛ و رقابت با IBM و چند رقیب دیگر، نامی شناخته شده در تجارت کامپیوتر بود، اما مدیریت تصمیم گرفت تا با فروش فناوری خود به رقبا و ترک تجارت ساخت کامپیوتر، بیشتر تمرکز خود را بر فناوری هوافضا قرار دهد. با این وجود، این شرکت در سال‌های اخیر علاقه‌ی زیادی به طراحی و ساخت کامپیوتر‌های کوانتومی داشته است. در حال حاضر 120 نفر در این شرکت، در دو بخش روی کامپیوتر‌های کوانتومی کار می‌کنند و در نظر دارند تا قدرت کامپیوتر‌های کوانتومی‌شان را با ضریب 10 در هر سال و حداقل در طی پنج سال آینده افزایش دهند. همچنین ماشین‌های کوانتومی این شرکت به لحاظ تجاری در دسترس بخش‌های علاقمند است.
 
منبع: phys.org
كلمات كليدي :
کامپیوتر کوانتومی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام  
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
login