آخرین اخبار
اندازه‌گیری ویژگی‌های نور از طریق یک حسگر کوانتومی

اندازه‌گیری ویژگی‌های نور از طریق یک حسگر کوانتومی

زمانی که یک آشکارساز فوتون، موج ورودی نور را به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند، خود فوتون از بین می‌رود. محققان دانشگاه اینسبروک کشف کرده‌اند که چگونه می‌توان نور را از طریق یک حسگر کوانتومی بطور غیر مخرب اندازه‌گیری کرد. این کشف امکان مطالعه‌ی ویژگی‌های کوانتومی نور را نیز ممکن می‌سازد

تریسی نورثاپ (Tracy Northup) هدایت تحقیقات توسعه‌ی اینترنت کوانتومی را در دانشگاه اینسبروک بر عهده دارد. این پروژه‌ی تحقیقاتی شامل ایجاد واسطه‌هایی است که امکان انتقال اطلاعات کوانتومی را از ماده به نور و بالعکس فراهم می‌سازند. این امکان، یک ظرفیت بالقوه جهانی داشته و باعث ایجاد ارتباط بین کامپیوترهای کوانتومی در سرتاسر جهان از طریق خطوط فیبر نوری می‌شود. در واقع دانشمندان توانسته‌اند یک روش غیر مخرب برای اندازه‌گیری نور مرئی ابداع کنند. کار آن‌ها ادامه‌ی کار سرژ هاروش (Serge Haroche) است. او در دهه‌ی 1990 ویژگی‌های کوانتومی میدان‌های ریزموج را به کمک اتم‌های طبیعی مشخص کرد و توانست جایزه‌ی نوبل فیزیک را در سال 2012 کسب کند. محققان دیگری، اتم‌ یونیزه شده‌ی کلسیم را میان دو آیینه‌ی توخالی قرار دادند که نور لیزر مرئی را هدایت می‌کرد. تریسی نورثاپ در این باره می‌گوید:
این یون‌ تاثیر ضعیفی روی نور دارد. اندازه‌گیری‌های کوانتومی این یون به ما امکان می‌دهد در مورد تعداد ذرات نور داخل محفظه، پیش‌بینی‌هایی انجام دهیم.
تیم تحقیقاتی تحت هدایت هلموت ریتسش (Helmut Ritsch)، فیزیکدانی در زمینه‌ی اپتیک کوانتومی در دانشگاه اینسبورک، تفسیر دانشمندان از نتایج اندازه‌گیری‌ها را تایید کردند. نورثاپ، نتیجه‌ی این پژوهش را یک حسگر کوانتومی برای ذرات نور می‌داند. یکی از کاربردهای این روش جدید می‌تواند تولید میدان‌های نوری با طراحی ویژه باشد. در این کار پژوهشی که نتایج آن در قالب مقاله‌ای در مجله‌ی Physical Review Letters منتشر شد، محققان خود را به حالت‌های کلاسیک محدود کردند. در آینده، این روش می‌تواند برای اندازه‌گیری حالت‌های کوانتومی نور نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
مشاهده مقاله اصلی در مجله
منبع: sciencedaily
كلمات كليدي :
حسگر کوانتومی